Vložkování komínů

Vložkování komínů

Pro odkouření moderních spotřebičů na tuhá paliva (hlavně uhlí a peletky) doporučujeme zvážit variantu vložkování komínů izostatickými keramickými vložkami. Tyto vložky mají zvýšenou odolnost proti působení agresivních kondenzátů vznikajících při odvodu spalin od kotlů s vysokou účinností a relativně studenými spalinami.

Vložkování komínů izostatickými keramickými vložkami je moderní metoda rekonstrukce komínů, která je z hlediska vlastní realizace složitější než vložkování nerezem, ale přináší přednost v podobě odolnosti keramických vložek proti působení vysokých teplot i agresivních kondenzátů.

Odborným kominickým firmám dodáváme speciální vložkovací kleště, které usnadňují vlastní spouštění izostatických hrdlových vložek do komínového tělesa. To musí být vyfrézováno nebo vyrtáno na dostatečný průměr a bez úhybů, aby bylo možno komín vložkovat pevnými vložkami. Přehled dostupného sortimentu izostatických keramických vložek a p0třebného příslušenství naleznete v přehledovém katalogu a ceníku.

Ukázku způsobu vložkování izostatem si můžete prohlédnout na přiloženém videu:

Informace o nerezových komínových vložkách pro vložkování komínů naleznete ZDE

TIP: Pro vybrané spotřebiče (plynové kondenzační kotle) je využitelné i vložkování plastovými vložkami. Popis těchto komponentů naleznete na stránce o plastovém a koaxiálním odkouření.

Komínové vložky

Obecně se dnes komínové vložky vyrábějí nejčastějí ze třech typů materiálů – nerezové, šamotové a plastové. To vše samozřejmě v mnoha variantách provedení. Nerezové komínové vložky v pevném a flexibilním provedení a tloušťkách materiálu od 0,04mm do 1mm. Šamotové komínové vložky ve standardní „sušené“ podobě a pak v lisováním za velkých tlaků (izostatické). Plastové komínové vložky jsou buď flexibilní nebo pevné, vždy však s výrazným teplotním omezením (pro kondenzační plynové kotle).

Flexibilní nerezová vložka

Šamotový čistící díl

Plastový T-kus

Izostatický T-kus