CIKO NEREZ třívrstvý

CIKO NEREZ třívrstvý

Nerezový komínový systém představuje moderní komínový stavebnicový systém pro odvod spalin od tepelných spotřebičů. Systém se vyznačuje malou náročností na montážní prostor, nízkou hmotností, jednoduchou manipulací, vysokou variabilností a obzvlášť rychlou a tím i relativně levnou instalací.
Nerezové komíny dodáváme v několika variantách z hlediska tloušťky vložky, síly izolace a povrchové úpravy, ale také v designové variantě s hladkým pláštěm bez vnějších sponsystém COSMOS (ukázky realizací si můžete prohlédnout ZDE)

rozbalit vše | sbalit vše

Popis systému

Komínový systém CIKO NEREZ obsahuje celou řadu tvarových dílů s jejíž pomocí lze bez mechanických úprav smontovat libovolné komínové těleso. Dále umožňuje velice rychle sestavovat kouřovody t.j. napojení tepelného spotřebiče na komín a to bez potřeby mechanické úpravy jednotlivých dílů. Komíny jsou okamžitě po montáži schopny provozu. Další velkou výhodou je možnost dodatečné přestavby případně demontáže a to i po několikaletém provozu. Systém je vhodný pro všechny druhy paliv jako je olej, plyn, uhlí, koks, dřevo, atd. a je použitelný pro podtlakový i přetlakový provoz.

Komínové díly se sestávají z vnitřní vložky a pláště z kvalitní nerezové oceli, mezi kterými je vložena minerální izolace. Promyšlená konstrukce jednotlivých prvků umožňuje tepelnou dilataci každého dílu. Pro interiérové komíny se používají systémy se silnější izolací (50mm), pro fasádní komíny obvykle postačuje slabší izolace (25mm).

Standardně dodáváme komíny s lesklým povrchem, dále je možno vybírat z matového povrchu, lakovaného povrchu (barvy RAL), broušeného matu, případně i z galvanicky poměděného plechu. V závislosti na zamýšleném umístění komínového tělesa je možno vybírat z mnoha variant založení komínu. Při správném zaměření a přípravě (kotvení, prostupy, …) je vlastní montáž komínu velmi rychlá a jednoduchá.

Ukázka výroby komínových dílů u našeho německého dodavatele eka:

Varianty

Nerezový komín je možno dodat v mnoha různých provedeních, základem jsou tyto 4 systémy:

complex D 25
– síla izolace 25mm
– materiál vložek nerez 0,6 nebo 1,0mm (1.4404, popř. 1.4571, AISI 316L)
– komínový plášť nerez 0,5mm (1.4301, AISI 304)
– rozsah průměrů 113-600mm
– výška hrdel 8cm, vysoké spony (12cm)

complex D 50
– síla izolace 50mm
– materiál vložek nerez 0,6 nebo 1,0mm (1.4404, popř. 1.4571, AISI 316L)
– komínový plášť nerez 0,5mm (1.4301, AISI 304)
– rozsah průměrů 113-600mm
– výška hrdel 8cm, vysoké spony (12cm)

cosmos D
– síla izolace 25mm
– materiál vložek nerez 0,6mm (1.4404, popř. 1.4571, AISI 316L)
– komínový plášť nerez 0,5mm (1.4301, AISI 304)
– rozsah průměrů 130-200mm
– výška hrdel 8cm, bez vnějších spon, vnitřní statické prvky

global D
– síla izolace 30mm
– materiál vložek nerez 0,5mm (AISI 316L)
– komínový plášť nerez 0,5mm (AISI 304)
– rozsah průměrů 113-300mm
– výška hrdel 6cm, standardní spony

Standardní řešení představují systémy, u kterých se jednotlivé prvky spojují vnějšími sponami. Tyto spony se stahují šrouby, čímž je zajištěna vysoká statická pevnost celého komínového tělesa. Naproti tomu systém cosmos D je komín s hladkým pláštěm bez vnějších spon a je určen především pro fasádní nerezové komíny, kde je zákazník ocení ničím nerušený hladký vzhled komínového pláště. Pro zajištění statické pevnosti jsou u vybraných dílů systému cosmos D použity speciální vnitřní spony.

Možnosti použití

Všechny uvedené varianty nerezových komínů jsou CE certifikovány pro všechny druhy paliva, suchý i mokrý provoz, přetlak i podtlak, odolnost proti vyhoření sazí a teplotní třídy až T600. To přináší široký rozsah použití:

 • komínová tělesa pro novostavby, rodinné domky, chaty a chalupy
 • odtahy od krbů, pecí a kachlových kamen
 • rekonstrukce komínů v průmyslových objektech
 • průduchy pro volně stojící komíny
 • prvky pro realizaci kouřovodů
 • prvky pro izolované vzduchotechnické rozvody

Samostatnou variantou je použití nerezového komínu jako svislého kouřovodu s funkcí komína. V tomto případě je komínové těleso přímo nad hrdlem spotřebiče a využívá se v technicky odůvodněných případech. Největší výhodou svislého kouřovodu s funkcí komína je úspora místa a lepší tah komína při nízké výšce. Hlavní nevýhodou pak je potřeba vybírání sazí ve spotřebiči.

Ukázky možných sestav:

Konstrukční řešení

Nosným prvkem systému CIKO NEREZ complex D je vnější plášť komínu. Hmotnost vnitřní komínové vložky je vynesena samostatně do každého dílu, takže vlastní komínová vložka je namáhána pouze tepelně. Tepelné dilatace dosahují téměř zanedbatelné hodnoty, což má příznivý vliv na tepelnou izolaci.

Základním prvkem systému je vnitřní komínová vložka zhotovena z vysoce jakostního nerezového plechu třídy ČSN 17 349 (DIN 1.4404). Vnější plášť komínového dílu je zhotoven z plechu tl. 0,6 mm jakosti ČSN 17 240 (DIN 1.4301). Izolační vrstva mezi komínovou vložkou a pláštěm je zhotovena z kvalitní minerální vlny. Jednotlivé komponenty jsou při montáži zasouvány do hrdla v dolní a horní části dílu.

Použité materiálové kvality spolu s nejmodernější technologii svařování v ochranné atmosféře argonu garantují vysokou kvalitu a dlouhou životnost spoje. Snížené obsahy uhlíku v materiálu vložky snižují vytváření chromkarbidů a interkrystalické koroze i při vyšších teplotách spalin.

Kvalitní provedení detailů, jako jsou  například přesné a kvalitní sváry vložek i pláště komínu přináší kvalitu celku. To přináší výhodou jakou je i zvýšená statická pevnost, díky níž je možno tento komínový systém v nadstřešní části vystavět až do výšky 3 m bez kotvení – tedy až 3 m od posledního kotvícího bodu k ústí komínu.

Výhody

Rychlé ohřátí kouřové cesty

Komínový průduch se vyznačuje velmi malou akumulací tepla a velmi dobrou tepelnou izolací, která snižuje tepelné ztráty vyzářením. To přináší rychlé ohřátí celé kouřové cesty a tím rychlé překlenutí rosného bodu spalin. U moderních modulovaných zařízení se při správném dimenzování zabrání tvoření kondenzace, to znamená, že komín zůstane při provozu suchý.

Hladký povrch a symetrický průřez komínové cesty

Kouř prochází bez znatelného odporu a bez usazování tuhých částí zplodin na vnitřním povrchu komínové vložky.

Vysoká životnost

Kvalita použitého materiálu při výrobě jednotlivých dílů a moderní technologie svařování v ochranné atmosféře „argon“, zaručuje dlouhou životnost výrobku. Materiály jsou předurčeny pro odvod spalin od tepelných spotřebičů. Jejich metalurgická kvalita zaručuje tepelnou stálost a odolnost proti kondenzátům.

Malá spotřeba místa a nízké hmotnosti

Systém se vyznačuje malými nároky na manipulační prostory při montáži. Při vlastní montáži a manipulaci s komínovými díly není třeba vzhledem k příznivým hmotnostem používat mechanizaci.

Okamžitá připravenost k provozu

Komíny jsou okamžitě po montáži schopny provozu. Není třeba čekat na stvrzení pojiva a systém nepotřebuje ani speciální vysoušecí procesy. Další velkou výhodou je možnost dodatečné přestavby případně demontáže a to i po několikaletém provozu.

Široká použitelnost

Systém je vhodný pro všechny druhy paliv jako je topný olej, zemní plyn, svítiplyn, propan butan, uhlí, koks, brikety, dřevo a další.

Dokonale vyřešená tepelná dilatace

Tepelné dilatace dosahují zanedbatelných hodnot díky vynesení hmotnosti komínu na vnějším, tepelně nezatíženém plášti.

Certifikace

Značení komínového systému na základě certifikace podle ČSN EN 1846-1 je pro jednotlivé varianty a učely použití následující:

 • T400 N1 W V2- L50045 O 50
 • T600 N1 W V2- L50045 G 75 (25 mm izolace)
 • T600 N1 W V2- L50045 G 50 (50 mm izolace)
 • T400 N1 D V3- L50055 G 75
 • T200 P1 W V2- L50045 O 10
 • T200 H1 W V2- L50045 O 10

Dokumenty ke stažení

 

Přehledový katalog a ceník Ceník komínových dílů
Montážní návod Návod na zabudování do stavby
Prohlášení o vlastnostech Záruční list CIKO

Více montážních návodů k různým provedením nerezových komínů naleznete v sekci Ke stažení.